Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 434275 gościem.
 
AKTUALNOŚCI
 

MARYJNY MAJ, 2019-05-16 11:10:13

Od szeregu lat w całej Polsce ustalił się porządek nabożeństw majowych. Obejmuje on: wystawienie Najświętszego Sakramentu, odśpiewanie litanii Loretańskiej i antyfony: Pod Twoją obronę, przemówienie lub czytanie okolicznościowe, schowanie Najświętszego Sakramentu i pieśń majową lub Apel Jasnogórski.
Serdecznie zapraszamy na nabożeństwa majowe do kościoła św. Jana w Krakowie, codziennie, o godz. 17.30.
 
 

NIE SZUKAJCIE GO W GROBIE!, 2019-04-21 00:03:04
Chrystus Zmartwychwstał i możesz Go spotkać prawdziwie na Eucharystii!

On tutaj cierpi z powodu naszej słabości i ze współczuciem podnosi nas z upadku śmierci. Kiedyś ktoś powiedział, że „cud rodzi się ze współczucia i nie jest demonstracją mocy, żeby zdumiewać oraz prowokować”
Cud Zmartwychwstania jest takim współczującym wyjściem Boga do człowieka.

Z okazji świąt wielkanocnych życzymy doświadczania cudów na co dzień - cudów, które są wyrazem Bożego Miłosierdzia, ludzkiej życzliwości i dobroci oraz dzielenia się radością życia z innymi.
 
 

CISZA GROBU, 2019-04-19 23:03:56
Bóg leży w grobie... Już nas to nie szokuje, choć powinno. Zmasakrowane ciało pozostawiono na kamiennej ławie. Tamta cisza była strasznie bolesna. Słowa więzły w gardle, mówiły tylko oczy...

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań - czytamy w Starożytnej homilii na Świętą i Wielką Sobotę.
Tę ciszę najbardziej czuć w kościele przy grobie Pańskim, przy nakrytym welonem Najświętszym Sakramencie, przy obnażonych ołtarzach...Wielka cisza i pustka... Nie ma Eucharystii. Wszystko zamarło... Traktujemy Wielką Sobotę, jako czas oczekiwania, ale tu chodzi o coś więcej. W czasie świętowania Triduum Paschalnego warto zatrzymać się na tym, co jest tu i teraz, nie wybiegać w przyszłość, nie mówić: ja to znam, już wiem, jak będzie dalej, wiem, że Jezus zmartwychwstanie. Tak, będzie Wielka Niedziela i radosne Surrexit! Alleluja! - ale wcześniej warto uklęknąć przy grobie. Jego cisza uderza i przenika do głębi. Jezus stał się podobny do nas także poprzez śmierć! (za opoka.pl)

Zapraszamy na Liturgię ze świecami o godz. 19.00
 
 

WIELKI PIĄTEK, 2019-04-18 21:39:44
Ucałować Krzyż, to ucałować Miłość, która mnie odkupiła i uwolniła od zła!
Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego. Jest nazywany dniem Krzyża, gdyż jego obchody koncentrują się na Męce i Śmierci Jezusa. Wszystkich wiernych obowiązuje w tym dniu ścisły post.

Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu, który znajduje się w ciemnicy i weźmy udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która odbędzie się w kościele św. Jana w Krakowie - o godz. 15.00.
Wieczorem - o godz. 18.00 odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej.


 
 

WIELKI CZWARTEK, 2019-04-17 21:38:00
W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem - we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji)odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok używane są do udzielania sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne.
Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.
Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: To czyńcie na Moją pamiątkę! Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.
Wszystkim kapłanom dziękujemy za przyjęcie tego Jezusowego daru i życzymy im wiele radości,ludzkiej życzliwości, siły i wytrwałości w służbie Kościołowi.

Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele św. Jana w Krakowie - o godz. 18.00
 
first prev 1 z 16 next last